Rozmowa o pracę dla większości z nas jest ważnym i nierzadko stresującym przeżyciem. Kilkanaście minut z rekruterem może zaważyć na naszej przyszłości, dlatego, gdy zostajemy zaproszeni na spotkanie w naszej głowie zaczynają kłębić się rozmaite pytania. Jednym z nich jest to, jak ubrać się na rozmowę o pracę? W dzisiejszym artykule postaram się przekazać Wam kilka istotnych wskazówek, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie, dzięki odpowiedniemu skompletowaniu ubioru.
Jak ubrać się na rozmowę o pracę, by uniknąć wpadki?
Nie ma wątpliwości co do tego, że nasz strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien być przede wszystkim schludny, to samo dotyczy naszego obuwia. Są to podstawy dotyczące każdego miejsca pracy, niezależnie od stanowiska na jakie aplikujesz. W niektórych ogłoszeniach możemy znaleźć informację na temat dress code, czyli tego, jaki ubiór wymagany jest w danym środowisku pracy. Aby uniknąć wpadki, warto najpierw zrobić rozeznanie, a później wyruszyć na zakupy – nie na odwrót.
Przełamywanie elegancji na kilka sposobów
Kiedy planujemy dostać posadę w firmie kreatywnej, możemy sobie pozwolić na bardziej wyraziste kolory lub zapadające w pamięci dodatki. Jednocześnie pamiętajcie, żeby nie przesadzić i nie zrazić do siebie przyszłego pracodawcy zbyt ekstrawagancką stylizacją. W przypadku aplikowania na stanowisko w dużych korporacjach eksperymentowanie nie będzie najlepszym pomysłem. Najlepiej sprawdzi się tu strój biznesowy – kostium, garsonka, czy połączenie eleganckiej koszuli ze spodniami.
Wiele osób boi się ubrać zbyt elegancko, aby nie czuć się niekomfortowo. W takim przypadku nasz ubiór na rozmowę kwalifikacyjną powinien zamykać się w stylu smart casual. Jest to połączenie elegancji z nutką delikatnej codzienności i wygody. Wystarczy do koszuli i marynarki założyć klasyczne jeansy lub sweter w stonowanym kolorze. Dobrym rozwiązaniem dla Panów będzie dobrze dopasowana koszula zestawiona z mniej formalnymi spodniami.
Co powinna założyć kobieta na rozmowę kwalifikacyjną?
Wiemy, że strój powinien być schludny, elegancki, ale także wygodny, tak abyśmy czuli się w nim swobodnie. O czym jeszcze należy pamiętać? Oto kilka praktycznych porad dla Pań:
- Strój nie powinien odwracać uwagi od tego, co chcesz przekazać podczas rozmowy. Szczególnie zwróć uwagę na długość spódnicy lub sukienki. Jeśli nie jesteś pewna, czy jest wystarczająco długa, siądź przed lustrem w domu i sprawdź, czy zasłania bieliznę. W stylizacjach biznesowych najlepiej trzymać się standardowej długości do kolana.
- Postaraj się unikać “krzykliwych kolorów”, zostaw je na inną okazję. Wybierając się na rozmowę o pracę postaw na spójną kompozycję takich barw jak np..: biel, granat, odcienie szarości, czy pastele, to o wiele lepsze rozwiązanie niż jaskrawe zestawienia.
- Ubranie powinno sygnalizować, że zależy Ci na zdobyciu stanowiska, dlatego warto dopilnować, aby było dobrze dopasowane do Twojej sylwetki, jak i pozycji, o którą się starasz. Zarówno obcisły strój, jak i zbyt luźny nie zrobi dobrego wrażenia.
- Zdecydowanie unikaj prześwitujących bluzek, koronek, falbanek, czy innych ozdobników, które mogą odwrócić uwagę rekrutera od Twoich kwalifikacji. Zwróć uwagę również na dobór dodatków, kieruj się zasadą w duchu minimalizmu: “Mniej znaczy więcej”.

Jak mężczyzna powinien zadbać o wygląd przed pójściem na rozmowę o pracę?
- Postaw na elegancki look – rozmowa o pracę, to dobra okazja do zainwestowania w gustowną koszulę i marynarkę, a nawet krawat (szczególnie, gdy aplikujesz na kierownicze stanowisko). Garnitur w odcieniu niebieskim lub szarym sprawdzi się znakomicie. Pamiętaj, aby podczas rozmowy nie ściągać ani nie rozpinać marynarki.
- Skarpetki nie powinny odsłaniać nóg, postaraj się, by były w kolorze dobranym do butów albo spodni.
- Sandały, czy rzucające się w oczy dodatki zdecydowanie zostaw na wyjście na miasto ze znajomymi. Na rozmowę kwalifikacyjną dobierz obuwie pasujące do reszty stylizacji – eleganckie, czyste i wypastowane.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać, by zrobić dobre pierwsze wrażenie?
Tak samo ważny, jak nasz strój, jest zadbanie o makijaż i fryzurę. Wystarczy delikatnie podkreślić swoją urodę tak, by make-up, czy dobrane dodatki były jedynie dopełnieniem całej stylizacji. Pamiętajcie, że to jak się czujemy w danym ubraniu, będzie widoczne podczas samej rozmowy, dlatego tak ważne jest, by znaleźć złoty środek pomiędzy obowiązującymi regułami w danej firmie a swoim własnym stylem. Na samym końcu, nie zapomnij, że przede wszystkim to, co jest oceniane podczas rekrutacji to Twoje umiejętności oraz doświadczenie, a odpowiednio dobrana stylizacja, może jedynie stać się Twoim dodatkowym atutem.
Jeśli potrzebujesz zasięgnąć rady w kwestii skompletowania stroju na rozmowę kwalifikacyjną, skorzystaj z pomocy profesjonalnej stylistki.
Zadzwoń i umów się na bezpłatną konsultację!